Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Polsce gry nie opatentujesz

22 lipca 2014 | Prawo | Weronika Tokaj

USA tak jak UE ograniczają ochronę patentową programów komputerowych. U nas jest ona wykluczona.

weronika tokaj

Tylko rodzime przepisy prawa autorskiego chronią w Polsce programy komputerowe, jednak nie mogą być one przedmiotem krajowego patentu. Zgodnie z art. 24 prawa własności przemysłowej patenty otrzymuje się na wynalazki, które: są nowe, prezentują poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.

Nie uważa się za wynalazki: odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych, programów do maszyn cyfrowych, planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej, gier oraz przedstawienia informacji.

Dlatego wynalazki realizowane za pomocą komputera nie uzyskają ochrony w Urzędzie Patentowym RP. Dotyczy to nawet tzw. patentów granicznych, czyli wynalazków, w których oprogramowanie stanowi niezbędną część, odpowiadającą za prawidłowe funkcjonowanie maszyny.

– Polski Urząd Patentowy takiego rozwiązania z wykorzystaniem programu komputerowego raczej nie opatentuje – uważa Marek Bury, europejski rzecznik patentowy z kancelarii Patpol.

Mniej restrykcyjny jest na szczęście Europejski Urząd Patentowy, który takim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9895

Wydanie: 9895

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament