W Polsce gry nie opatentujesz
USA tak jak UE ograniczają ochronę patentową programów komputerowych. U nas jest ona wykluczona.
weronika tokaj
Tylko rodzime przepisy prawa autorskiego chronią w Polsce programy komputerowe, jednak nie mogą być one przedmiotem krajowego patentu. Zgodnie z art. 24 prawa własności przemysłowej patenty otrzymuje się na wynalazki, które: są nowe, prezentują poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.
Nie uważa się za wynalazki: odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych, programów do maszyn cyfrowych, planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej, gier oraz przedstawienia informacji.
Dlatego wynalazki realizowane za pomocą komputera nie uzyskają ochrony w Urzędzie Patentowym RP. Dotyczy to nawet tzw. patentów granicznych, czyli wynalazków, w których oprogramowanie stanowi niezbędną część, odpowiadającą za prawidłowe funkcjonowanie maszyny.
– Polski Urząd Patentowy takiego rozwiązania z wykorzystaniem programu komputerowego raczej nie opatentuje – uważa Marek Bury, europejski rzecznik patentowy z kancelarii Patpol.
Mniej restrykcyjny jest na szczęście Europejski Urząd Patentowy, który takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta